Víte, jak ... ?
... postupovat při otravě?

Otravy nejsou u koček obvyklé, protože kočky jsou velmi vybíravé v jídle a snadno zvrací, pokud pozřou něco škodlivého. Nejčastěji se mohou otrávit rostlinou ošetřenou insekticidy nebo pokojovou (venkovní okrasnou) květinou - diefenbachia, břečťan, ibišek, oleandr, vánoční hvězda (Pryšec), vánoční třešeň, azalka, rododendron...
Pro kočku je jedovatá i voda z misky pod květináčem. Pokud se nepodaří zabránit konzumaci, ihned se poraďte s veterinářem. Pokud kočka nezvrací sama a není v bezvědomí, můžete se pokusit zvracení vyvolat.
Pozor! - prst do krku u zvířat nezabírá!
Postup se zvracením můžete použít, jen pokud víte, co zvíře snědlo, a to maximálně do půl hodiny poté.
Do krku mu nalijte hořčici rozmíchanou ve vodě, nebo mýdlovou vodu.

Víte, čím ... ?
... můžete nemocné kočičce vrátit chuť k jídlu?

K obnovení chuti ke žrádlu u kočky, která se necítí dobře, nebo trpí nechutenstvím, jsou vhodné bílé ryby - např. treska. Nikdy nedávejte syrovou rybu. Maso mírně poduste nebo uvařte a vykostěte. Nepodávejte horké ani teplé, ale v pokojové teplotě.

Víte, že ... ?
... kočka nesmí syrový bílek?

Raději než syrová podávejte vařená či míchaná vejce - jsou zdrojem bílkovin.

Víte, že ... ?
... zubní kámen není problémem jen lidí?

I u koček se vyskytuje zubní kámen, většinou bývají postiženy stoličky. Nejčastějším příznakem je zápach z tlamičky a problémy při žvýkání. Bělost zubů se ztrácí pod nánosem zubního kamene. Dásně jsou zanícené, zarudlé a oteklé. Není-li gingivitis (zánět dásní) léčen, dochází k odhalení zubních krčků a k uvolňování zubů z lůžek. Zánět dásní začíná tím, že se objeví tmavočervená linie na rozhraní dásní a zubů. Zanedbání může vést až k úplné ztrátě zubů, nebo znemožnění přijímání potravy. Nejnáchylnější k onemocnění zubů a dásní je kočka krmená výhradně měkkou potravou. Potrava má obsahovat i tužší kousky, aby kočka musela žvýkat, čímž se odstraňují zbytky potravy ze zubů a dásní. Zubní kámen vašemu mazlíčkovi odstraní veterinární lékař.

Víte, že ... ?
...pro kočky není přirozená konzumace kravského mléka?

Nedávejte kočičce (ani kocourkovi) kravské mléko. Vysoký obsah laktózy může u koček vyvolat podráždění žaludku, průjem, nebo dokonce alergickou reakci. Nezapomínejte ale, že kočička musí mít stále k dispozici misku s ČERSTVOU vodou.

Víte, že ... ?
... kočky a zvláště koťátka nemají rády studenou potravu?

Nedávejte kočičkám krmení rovnou z ledničky. Každá potrava i voda by měla mít pokojovou teplotu.

Víte, že ... ?
... v prvních třech měsících života není žaludek kotěte větší než lidský nehet?

V porovnání s dospělými kočkami dokáže žaludek kotěte strávit malé porce potravy mnohem rychleji. Proto je dobré začít čtyřmi nebo pěti porcemi denně. Když kotě dosáhne asi šesti měsíců věku, postupně snižte počet pokrmů na dva až tři.

Víte, že ... ?
... kočky spí mezi 9 - 12 hodinou?

0 - 5 povrchní spánek
5 - 9 ranní aktivita
9 - 12 spánek
12 - 13 aktivita
13 - 18 povrchní spánek
18 - 24 večerní aktivita